Podnoszenie ciężarów

W Raszynie w dniach 11-13 czerwca 2021 r. odbyły się XXXI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Masters. Na mistrzostwach wystąpił jedyny reprezentant RKS Okęcie Warszawa – Arkadiusz Domański.

Arkadiusz Domański startował w grupie 1 (M35) , w kategorii wagowej +109 i z wynikiem w dwuboju 240 kg. zajął 4 miejsce . W rwaniu zaliczył 95 i 100 kg , a w podrzucie podniósł najpierw 125 kg , później 132 kg , by w ostatnim podejściu zaliczyć swój rekordowy ciężar 140 kg !  Po przelicznikach w punktacji „Open” uzyskał 289,91 pkt.

Brawo Arkadiusz !!! Dziękujemy , że reprezentujesz RKS Okęcie i udowadniasz , że „weterani” podnoszenia ciężarów są i mają się dobrze w klubie przy R1

Prywatnie Arek jest muzykiem , gitarzystą prowadzącym w grupie „Golden Flash” , a pasję do podnoszenia ciężarów spełnia pod okiem trenera Okęcia – Heryka Kurzaca. Jest członkiem naszego stowarzyszenia od 2019 roku. Mamy nadzieję , że  przykład naszego atlety zainspiruje innych do wstąpienia w szeregi sztangistów i członków klubu RKS Okęcie !!!

Krajowe jak i światowe zawody Masters organizowane są dla czynnego uprawiania podnoszenia ciężarów wśród zawodników kończących kariery sportowe. Występują w nich weterani w różnych grupach wiekowych , według współczynnika wieku Meltzera - Fabera oraz ITF i PZPC. Wiek weterana (Master) zaczyna się od 35 roku życia i wg międzynarodowej federacji ITF Masters podzielony został na 10 grup(M35 , M40 , M45 …….. M75 i M80). Pierwsza przeznaczona jest dla zawodników w przedziale wiekowym 35-39 lat , druga 40-44 lata itd. , do ostatniej dla + 80-latków !!!

Ciekawostki z  mistrzostw w Raszynie:

- najstarszym zawodnikiem był 86 letni Jan Borkowski (grupa M10) reprezentujący AKS Biłgoraj. Zaliczył 35 kg w rwaniu i 50 w podrzucie. W klasyfikacji „Open” zajął 18 miejsce z 346, 57 punktami !!!

- bardzo udany występ 80 letniego Romana Staręgi z Legii Warszawa , Mistrza Świata Masters z 2016 roku (M75). W Raszynie wystąpił w grupie „M80” i zaliczył ciężar w dwuboju 130 kg(rwanie 65 kg , podrzut 65 kg) .Po przelicznikach zdobył 440, 66 punktów i zajął 2 miejsce w klasyfikacji „Open”. Brawo , brawo !!!

- w grupie „M9” (M75-79) startowało 4 zawodników urodzonych w czasie II Wojny Światowej:

1. Piotr Kowalewski(1942) z Konstantynowa Łódzkiego , który w „Open” z 380,63 punktami zajął 9 miejsce

2. Henryk Dueskau (1944) z Więcborka. W „Open” 13 miejsce , 366.09 pkt

3. Marek Stanisławski(1945) z klubu PTC Pabianice (254.44 pkt)

4. Andrzej Borkiewicz(1946) z miejscowości Tarce (243, 28 pkt)

- startował ogółem 133 mężczyzn , w tym 91 reprezentujących 44 kluby z całej Polski , 38 nie zrzeszonych i 1 bezdomny oraz 35 kobiet(10 bez klubu)

Sztangista Okęcia Arkadiusz Domański czwarty w XXXI Międzynarodowych Mistrzostwa Polski Masters  - RKS Okęcie Warszawa